GELİŞMİŞ TRANSFER METODLARI

Kesintisiz ve Veri Kaybı Olmadan Host Transferi


Host transferi bazı durumlarda gerçekten zor ve sıkıntılı olabilir. Alan adlarında herhangi bir kesinti teknik olarak mümkün değildir. Fakat host transferlerinde herhangi bir kesinti ve veri kaybı olmaması için bir kaç hususa dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sık sık değişmeyen web sitelerin transferi oldukça kolaydır. Çoğunlukla web dosyalarının ve veritabanlarının aktarılması web sitesinin aktarılması için yeterlidir. Fakat içeriği sürekli değişen, veritabanı sürekli güncellenen siteler ise aşağıdaki metodlardan birini uygulamalıdırlar. Sorun verilerin yeni sunucuya aktarılması esnasında geçen zamanda değişen verilerin de yeni sunucuya aktarılabilmesi sorunudur. Bu şekilde bir veri kaybı olmaması için aşağıdaki metodlardan birisi uygulanabilir.

  • Metod 1: Öncelikle tüm dosyalar yeni sunucuya aktarılır. Veritabanı eski sunucudan yeni sunucuya aktarıldıktan sonra eski sunucuda yapılacak bir ayarlama ile yeni sunucunun veritabanı kullanılır. Bu şekilde bir web sitesi ziyaretçisi eski sunucuya girse bile veriler yeni sunucudaki veritabanından okunacak ve yazılacaktır. Bundan sonra kolaylıkla alan adınızın DNSleri değiştirebilir. Bu şekilde herhangi bir web sitesi kesintisi ve veri kaybı önlenebilir. Bu yöntem sski sunucunuzda hangi veritabanının kullanılacağı hususunda bir düzenleme gerektirmektedir. Bu hususta web tasarımcınız size yardımcı olabilir.
  • Metod 2: Bu yöntemde tüm dosyalar yeni sunucuya aktarılıktan sonra eski sunucunun DNS kayıtlarında gerekli düzenleme yapılarak eski sunucuya gelecek ziyaretçiler kolaylıkla yeni sunucuya aktarılabilir. Alan adı seviyesinde DNS değişikliğinin internete propagasyonu zaman alabilirken bu metod daha hızlı bir şekilde geçişi sağlayabilir.
  • Metod 3: Veri kaybını ve kesintiyi önleyecek üçüncü yöntem eski sunucuda veritabanı güncellemelerini geçici olarak durdurmaktır. Eski sunucuda konabilecek "Bakım Yapılıyor" mesajı veya Wordpress gibi templatelerin Maintenance moduna alınması eski sunucuda veri güncellenmesini engelleyecektir.
  • Host transferi gerçekleştikten sonra web sitesi ve diğer hizmetlerin sağlıklı çalışıp çalışmadığı dikkatlice kontrol edilmelidir. Bundan sonra eski hostinginizi sonlandırmalısınız. Herhangi bir aşamada yapılabilecek bir hata veya bir eksik eski sunucunuza tekrar ihtiyaç oluşturabilir. Transferiniz gerekli koşullar sağlanıyorsa teknikyenlerimiz tarafından ücretsiz yapılabilir.    Kesintisiz Transfer Adımları    Hosting Transfer AdımlarıTürkiye'nin Tercihi

Alantron Backorder

İşletim Sistemi Seçenekleri