ALAN ADI KAYIT ve YENİLEME

Alan Adı Kayıt ve Yenilemesine İlişkin Genel Kurallar


Alan adlarına ilişkin genel kurallar aşağıda listelenmiştir. Uzantısına göre ayrıca ek bazı kurallar bulunabilir veya kayıt için belgeler gerekebilir.

 • Kayıt süresi minimum 1 yıl maksimum 10 yıldır fakat her zaman tekrar yenileme hakkınız bulunmaktadır.
 • Kayıtta hemen kullanılmasını istediğiniz bir DNS varsa öncelikle alantron.com hesabınıza login olunuz ve bu DNS'leri Hesap Yönetiminde "İlk DNS Giriş" sayfasında tanımlayınız. Bu tanım yapılmazsa kayıt esnasında default Alantron DNS sunucuları kullanılacaktır. DNS'leri daha sonra değiştirebilirsiniz.
 • Alan adı kayıt süresi boyunca istenilen zaman alan adı kullanıcı tarafından alantron.com panel üzerinden normal yenileme fiyatı ile yenilenebilir.
 • Son kullanım tarihi geçen bir alan adı için 1 USD gecikme bedeli alınır. Pek çok Alantron hizmeti kullanan kullanıcılarımızdan gecikme ücretleri alınmayabilir. İndirime sistem otomatik karar vermektedir. Hangi koşullarda gecikme ücreti alınmayacağı hususunda Alantron Teknik Destek ile temasa geçebilirsiniz.
 • Son günü geçen bir alan adı son kullanım tarihi geçtikten sonra maksimum 37 gün sonraya kadar hesabınızda tutulur ve normal yenileme fiyatından yenileyebilirsiniz. 37 günden sonra 30 gün boyunca restorasyon sürecine girer ve tarafınızdan restore edilebilir. Yenilenmeyen ve restore edilmeyen alan adları bu süreçler sonunda silinir ve tekrar kayda açılır. Yenileme ve restorasyon süreçlerini geçmiş bir alan adının alınması Alantron Backorder sistemi üzerinden mümkün olabilir. Bu kural yaygın uzantılar (com, net, org vs.) için geçerli olmakla beraber bazı uzantılar (de, eu vs.) son kullanım tarihi geçer geçmez silinebilmektedir. Alan adınızın uzantısına ilişkin en doğru bilgiyi almak için lütfen Alantron Teknik Destek ile temasa geçiniz.
 • Yenilenmeyen bir alan adının restorasyon sürecinde restorasyon bedeli 115 USD'dir. Bu tutar aracılığımızla ICANN organizasyonuna ödenmektedir. Bu bedeli ödememek için yenilemenizi alan adı restorasyon sürecine girmeden yapınız veya Alantron Backorder sistemi üzerinden tekrar kayıt edebilirsiniz.
 • Tüm alan adı kayıt, yenileme, transfer, kimlik düzenleme, DNS yönetimi işlemleri online olarak alantron.com paneli üzerinden yapılır. Alan adı ilgili tüm işlemler alantron.com paneliniz aracılığı ile yapılabilir.
 • Tüm alan adı işlemleri anında uygulanmaktadır. Manuel bir işlem yoktur.
 • Bazı durumlarda hatalı kayıt edilmiş alan adlarının düzeltilmesi mümkündür. Gerektiğinde lütfen Alantron Teknik Destek ile temasa geçiniz.
 • Türkçe karakter kullanımını (örn: üğişçöı) destekleyen uzantılar şunlardır: Com, Net, De, Es, Com.co, Net.co, Eu, Com.tr ve diğer tr uzantıları.
 • Tüm alan adları latin karakterler (abc) ve rakam (0123) kullanımını desteklemektedir.
 • Alan adı gövdesi en fazla 64 karakterli olabilir.
 • Alan adının sahibi alantron.com hesabına kullanıcı adı ile login olabilen kişidir. Kayıt esnasında kullandığınız e-postanızın her zaman erişilebilir olduğundan emin olunuz. E-posta erişiminiz kalmadığında veya alan adı sahipliği ihtilaflarında izlenen yol için lütfen tıklayınız.

** Tüm işlemler veritabanlarımızda dijital parmak izleri ile kayıt altına alınmaktadır. Gerekli verifikasyon aşamalarını tamamlayıp hesabınızı "onaylı" konumuna almanız hesabınızı daha güvenli kılacak ve sizi birebir tanımamızı sağlayacaktır. Onaylı bir hesapta işlemler Alantron Destek üzerinden daha hızlı yapılabilmektedir.Alan Adı İhtilaflarıKesintisiz Transfer AdımlarıGelişmiş Transfer Metodları

Türkiye'nin Tercihi

Alantron Backorder

İşletim Sistemi Seçenekleri