ALAN ADI ÖZELLİKLERİ

Alan Adları ile Beraber Sunulan Ücretsiz Özellikler


Burada listelenen özellikler her alan adı ile beraber ücretsiz olarak kayıt süresi boyunca sağlanmaktadır. Tüm özellikler gerçek zamanlı olarak (anında) alantron.com paneli üzerinden yönetilebilir. Uzantısına göre bazı alan adları bazı özellikleri desteklemiyor olabilir veya gecikmeli uygulanıyor olabilir. Buna ilişkin uyarılar alantron.com panelinde verilmektedir. Alan adınızı kayıt etmeden önce sağlanan özelliklere ilişkin bilgileri almak için lütfen Alantron Teknik Destek ile temasa geçiniz.

 • İşlem Tarihçesi: Belli bir alan adı için yaptığınız işlemleri listeleyebilirsiniz.
 • Ödeme Belgesi: Kayıtlarınız için alan adınızın ödeme belgesine ulaşabilirsiniz.
 • Transfer Onay Kodu - Gelen Transfer: Bir alan adının Alantron\'a transferi için o alan adına ait Transfer Onay Kodunu girmeniz gerekmektedir. Her alan adı için otomatik olarak yaratılmış bir transfer kodu (auth-code, auth-info, domain secret olarakta bilinir) vardır. Bu kodu alan adı sağlayıcınızdan veya mevcut yazmanınızdan alabilirsiniz. Mevcut yazmanınız bu bilgiyi size vermekle yükümlüdür. Gerekli onay kodunu sağladıktan sonra transferiniz ortalama 6-7 gün içinde tamamlanacaktır. Bu bilgiyi online girebilirsiniz.
 • Devam Eden Transferler: Devam etmekte olan transferlerinizi listeleyebilirsiniz. Com, Net, Org, Info, Biz ve Name uzantılı alan adları bu fazda yetkililer transferi onayladıktan ve onay kodu girildikten sonra 6 günü aşmamak üzere karşı yazman onaylayana kadar bu fazda beklerler. Devam eden transferlerinizin durumunu takip edebilirsiniz.
 • Backorder Talepleri: Mevcut backorder siparişlerinizi listeleyebilir ve en son durumunu gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz. Talebinizin son durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • WHOIS Yönetimi: Alantron kendi işlettiği WHOIS servisi üzerinden alan adınızın tüm yetkili bilgilerini istediğinizi gibi düzenlemenizi sağlamaktadır. Değişikliklerinizin WHOIS kayıtlarına yansıması kısa süre içinde gerçekleşebilmektedir.
 • Bilgi Listeleme: Alan adınızın mevcut konfigurasyonunu görüntüleyebilirsiniz. Bilgiler alan adınızın mevcut yetkililerini ve kayıtlı teknik konfigurasyonunu içerir. Bu bilgiler sistemde alan adınız için kayıt etmiş olduğunuz bilgilerdir ve kısmi olarak WHOİS veritabanında da bulunur.
 • Kilitle / Çöz: Güvenlik arttırıcı bir önlem olarak alan adınızı kilitleyebilirsiniz. Kilitli bir alan adı değiştirilemez, silinemez veya transfer edilemez. Kilitlemenin alan adınızın teknik çalışması üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Alan adınızın kilidini de çözebilirsiniz. Kilitli alan adı üzerinde bir değişiklik (örn: alan adı sunucusu değişikliği) yapmak istiyorsanız öncelikle kilidi çözmeniz gerekecektir.
 • Transfer Onay Kodu - Giden Transfer: Alan adınızı Alantron\'dan bir başka yazmana transfer etmek isterseniz Transfer Onay Kodu gerekecektir. Transfer onay kodunuzu kendiniz belirleyebilir ve yeni yazmana bu kodu verebilirsiniz. Transfer onay kodunun 6-16 adede kadar ve Latin alfabesi karakterli bir kod olması tavsiye edilir.
 • Web ve E-posta Yönlendirmesi: Alan adınızın süresi boyunca alan adınızı istediğiniz bir web sitesine ücretsiz yönlendirebilirsiniz. Alan adınızın süresi boyunca alan adınıza bağlı 5 adet ücretsiz e-posta adresi oluşturabilir, bunları kullandığınız bir başka e-posta adresine yönlendirebilirsiniz. Catch-all email adresiniz ise geri kalan tüm e-postalarınızı belirleyeceğiniz bir başka adrese yönlendirir. Bu bölüm pratik çözümler için kullanılır. Eğer henüz bir hosting sağlayıcınız yoksa alan adınızın web adresini başka bir web adresine yönlendirebilirsiniz. Aynı şekilde henüz bir e-posta sağlayıcınız yoksa alan adınızla ilişkili e-posta adresleri tanımlayabilir ve bunları mevcut e-posta adreslerinize yönlendirebilirsiniz. Bütün yönlendirmeler sistemimiz tarafından geri planda yapılmaktadır. Örneğin adresinize e-posta gönderen kişi gerçek ve yönlendirilmiş e-posta adreslerini ayırt edemez.
 • Web ve E-posta Sunucusu Tanımları: Web ve e-posta sunucu bilgilerinizi online girebilirsiniz. Eğer web veya e-posta sunucunuzu kendiniz host ediyorsanız ve DNS sunucunuz yoksa veya hosting firmanız yerine DNS bilgilerinizi Alantron\'da tutmak istiyorsanız, web ve e-posta sunucu bilgilerinizi burada girebilirsiniz. Alantron her alan adı için ücretsiz ve kullanımı kolay bir arayüze sahip DNS sunucuları sağlamaktadır. Web ve/veya e-posta sunucu bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Bu bilgileri ya kendiniz tanımlamış yada hosting firmanızdan almış olmalısınız.
 • DNS Sunucularını Kişiselleştirme (ileri düzey versiyon): Alan adınızın süresi boyunca alantron.com panelinizden A,AAAA, CNAME, MX, TXT gibi RR kayıtlarını ücretsiz oluşturabilirsiniz. Bu bölüm tecrübeli DNS yöneticilerine hitap etmektedir. Yanlış konfigurasyon alan adınızı ulaşılmaz kılabilir. Alantron DNS sunucularını kullanarak A, MX, CNAME ve A6 RR\'larını girebilirsiniz.
 • Nameserver Düzenleme: Alan adınıza ait nameserver oluşturabilir, nameserverlarınızın IP adreslerini değiştirebilir veya silebilirsiniz. Alan adınıza bağlı sınırsız sayıda nameserver oluşturabilirsiniz..
 • Alan Adı Sunucusu (DNS) Girişi: Eğer bir hosting sağlayıcınız varsa size en azından iki alan adı sunucusu bilgisi vermiş olmaları gerekir. Bu bilgileri gerçek zamanlı girebilirsiniz. Ayrıca alt alan adı sunucusu da (sub-DNS) yaratabilirsiniz (örn: domain.com için ns1.domain.com). Alt alan adı sunucuları için IP adresi girmeniz gerekecektir. Diğer alan adı sunucuları için (örn. hosting sağlayıcınızdan aldığınız) bir IP adresi girmenize gerek yoktur. Her alan adı için minimum iki, maksimum on üç alan adı sunucusu girebilirsiniz. Eğer iki alan adı sunucunuz yoksa mevcut sunucunuza ücretsiz Alantron sunucularını da ekleyebilirsiniz.
 • Otomatik Yenileme: Alantron\'daki alan adınızın otomatik yenileme konumuna alınması yenilemenin unutulması durumuna veya herhangi bir aksiliğe karşı korumaya alınarak hiç bir zaman kesintiye uğramaması demektir. Otomatik yenilemesi gelen bir alan adı son kullanım tarihinden kısa bir süre önce Alantron tarafından 1 yıl için otomatik olarak yenilenir ve e-posta adresinize gerekli bilgilendirme yapılır. Otomatik yenileme durumunu istediğiniz zaman tekrar düzenleyebilirsiniz.
 • Yetkilileri Değiştirme: Alan adınız için yeni yetkili atayabilirsiniz. Örneğin hosting sağlayıcınızı teknik yetkili ve muhasebecinizi muhasebe yetkilisi olarak atayabilirsiniz. Her yetkilinin sınırlı bir yetki alanı vardır. Yetkilileri her zaman tekrar düzenleyebilirsiniz. Yetkili olarak atayacağınız kişinin kullanıcı adı istenecektir. Yeni yetkiliniz için geçerli bir kullanıcı adı girdiğinizden emin olunuz. Alan adı yetkilileri üzerinde yapacağınız değişiklikler WHOIS kayıtlarına da yansıyacaktır.
 • Kimlik Gizleme: Alan adınızın süresi boyunca internetten yapılan WHOIS sorgulamalarında WHOIS sunucularımız kimliğinizi gizleyebilir. Bu şekilde daha az spam alırsınız. Alan adınızın WHOIS bilgilerini gizleyebilirsiniz. Kimlik bilgilerinizi gizlemeniz durumunda alan adınızı sorgulayan birisi sizinle ilgili bilgilere ulaşamayacaktır. Alan adınızın bir başka yazmana transferi gibi durumlarda yeni yazman WHOIS bilgilerine ulaşabilmek isteyebilir. Alan adınızın kimlik gizleme durumunu istediğiniz zaman tekrar düzenleyebilirsiniz..
 • Restorasyon: Alan adınızı silindikten sonra geri yükleyebilirsiniz.
 • Alan Adı Sahibi Değişikliği: Alan adınız üzerindeki kanuni haklarınızı bir başkasına devredebilirsiniz.
 • Alan Adı Silme: Alan adınızı silebilirsiniz. Bu işlem tavsiye edilmez. Son kullanım tarihi dolan alan adları yenilenmezse otomatik olarak zaten silinmektedir.
 • Alan Adı Askıya Al / Kaldır: Alan adınızı askıya alabilirsiniz. Askıya alınan alan adı kısa süre içinde pasifize olur, web sitesi, e-posta hizmetleri, alan adı durur. Askısı kaldırılan alan adı eski aktif durumuna döner.
 • IPv6 Desteği: Alan adınız için IPv6 türünde IP adresinde sahip nameserverlar oluşturabilir, bu nameserverları alan adınızın DNSleri olarak atayabilirsiniz.
 • RDAP Desteği: Standart port 43 WHOIS hizmetinin yanısıra Alantron kendi işlettiği RDAP sunucuları ile alan adınızın WHOIS bilgilerini RDAP formatında da yayınlamaktadır. Bu sayede transferlerde ve WHOIS sitelerinde bilgilerinizin daha sağlıklı aktarımı gerçekleşebilmektedir..

** Tüm işlemler veritabanlarımızda dijital parmak izleri ile kayıt altına alınmaktadır. Gerekli verifikasyon aşamalarını tamamlayıp hesabınızı "onaylı" konumuna almanız hesabınızı daha güvenli kılacak ve sizi birebir tanımamızı sağlayacaktır. Onaylı bir hesapta işlemler Alantron Destek üzerinden daha hızlı yapılabilmektedir.Alan Adı İhtilaflarıKesintisiz Transfer AdımlarıGelişmiş Transfer Metodları

Türkiye'nin Tercihi

Alantron Backorder

İşletim Sistemi Seçenekleri